هاست ویندوز یا هاست لینوکس؟ پرینت

  • هاست لینوکس, هاست ویندوز, هاست linux, هاست windows, تفاوت های هاست ویندوز و هاست لینوکس
  • 4


هاست ویندوز یا هاست لینوکس؟

در ابتدای  شروع به کار در زمینه وب سایت ، اولین سوالی که در ذهن کاربران به وجود می آید ، این است که برای وب سایت خود باید از هاست لینوکس استفاده نمایید  یا هاست ویندوز.
اولین موضوعی که به وجود می آید تعصبی بر روی هاست ویندوز و یا لینوکس نداشته باشید.
انتخاب هاست لینوکس یا ویندوز
"مقایسه هاست ویندوز و لینوکس"

تفاوت این دو سرویس در سیستم عامل آنها می باشد که برروی سرور نصب شده اند. وب سرور آپاچی می باشد.
در زمینه ارائه خدمات میزبانی (Hosting)، دو سیستم عامل عمده وجود دارد:
سیستم عامل لینوکس و ویندوز.

هاست لینوکس یا Linux Hostig نوعی از میزبانی وب می باشد که در آن سیستم عامل سرور یا میزبان ارائه خدمات، سیستم عامل لینوکس باشد.
هاست ویندوز یا Windows Hosting نوعی از میزبانی وب می باشد که در آن سیستم عامل سرور یا میزبان ارائه خدمات،سیستم عامل ویندوز می باشد.
 

تفاوت های سیستم عامل ویندوز و لینوکس:

در کل می توان گفت سیستم عامل های ویندوز و لینوکس با توجه به هدف کاربران از داشتن وب سایت و برنامه ای که برای آن سایت در نظر دارند از هم متمایز می شوند. برای انتخاب یکی از سیستم عامل های ویندوز و لینوکس باید ابتدا نیاز و درخواست کاربر از وبسایت بررسی شود، سپس با توجه به زبان برنامه نویسی طراحی سایت، سیستم عامل انتخاب شود.

این دو سیستم عامل دارای تفاوت هایی به شرح زیر هستند:

  • وب سرور لینوکس ، آپاچی (Apache) و وب سرور ویندوز IIS  می باشد.

    سیستم عامل های ویندوز معمولاً گرانتر از سیستم عامل های لینوکس هستند، چراکه سیستم عامل های ویندوز open source نمی باشند و استفاده از آنها مستلزم خرید لایسنس ویندوز سرور از مایکروسافت می باشد اما سیستم عامل لینوکس open source و رایگان می باشد و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت حق لایسنس نیست.
 
  • سیستم عامل لینوکس معمولاً دارای ثبات و امنیت بیشتری نسبت به سرورهای ویندوز هستند و کمتر در معرض تهدید قرار می گیرند. البته با در نظر گرفتن تمامی مسائل امنیتی بر روی هر دو سیستم، امنیت هر دو پلتفورم تضمین شده است.
 
  • سیستم عامل ویندوز از زبانهای ASP و ASP.NET پشتیبانی می کند که صاحب امتیاز آن شرکت مایکروسافت است،  ASPتنها در سرورهای ویندوز قابل اجرا می باشد و لینوکس این زبانها را پشتیبانی نمی کند. سیستم عامل لینوکس از زبانهای Perl , Python , PHP و CGI پشتیبانی می کند. زبانهای PHP در برخی از سرورهای ویندوز قابل اجرا هستند، اما PHP نصب شده بر روی سرور ویندوز در برخی موارد مشکلاتی را به وجود می آورد و تعدادی از دستورات آن تفاوت دارد.
 
 
  • به طور معمول و استاندارد برای ASP و ویندوز از بانک اطلاعاتی SQL Server  استفاده می شود و برای PHP و لینوکس، بانک اطلاعاتی My SQL  بکار می رود.
 
  • برای کار با هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس از یک واسط مدیریتی به نام کنترل پنل استفاده خواهد شد. برای ویندوز، کنترل پنل های پلسک (Plesk)، هلم (Helm) ، وب سایت پنل (website panel ) و هاستینگ کنترولر (Hosting Controller) و برای لینوکس کنترل پنل های سی پنل  (Cpanel)، دایرکت ادمین (Direct Admin)، پلسک (Plesk) و کلوکزو (Kloxo)  استفاده می شود.
 
سيستم‌های لينوکس، بسيار صرفه‌جویانه‌تر از سيستم‌های ويندوز به استفاده از منابع سخت‌افزاری سيستم (از قبيل حافظه و پردازنده) می‌پردازند. يک سيستم سرور لينوکس، به راحتی می‌تواند تحت يک کامپيوتر 486 با تنها MB 16حافظه راه‌اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای يک سيستم سرور ويندوز هم محال می‌باشد. اين امر باعث می‌شود که در دو سيستم ويندوز و لينوکس که هر دو بر روی سخت‌افزار يکسان اجرا می‌شوند، سيستم لينوکس هميشه منابع آزاد بيشتر و بنابراين، قدرت کاری بيشتری نسبت به سيستم ويندوز داشته باشد.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

« برگشت

Powered by WHMCompleteSolution